Еден боливиски полицаец изјави дека чудесниот инцидент се случил кога вчера бил испукан куршум во градот Јапачани.

Оскар Гутиерез, шеф на Специјалната единица за борба против криминалот на Санта Круз, тврди дека куршумот испукан кон полицаецот потекнува од оружје украдено од полицијата.

Насилството одекна меѓу приврзаниците лојални на поранешниот претседател Ева Моралес и полицијата во главниот град на Боливија, Ла Паз и другите градови низ целата земја, каде што можеше да се види солзавец кој го користеа владините сили и ракетите пукани кон полицајците.

Судирите избија неколку часа откако привремената претседателка Џеанин Анез и нејзиниот нов кабинет положија заклетва во средата.

Речиси 450 милји подалеку во општината Јапакани, во источниот боливиски регион Санта Круз, полицијата соопшти дека тие се обидувале да го вратат редот за време на протестите.

Полицајците се обидуваа да ја решат блокадата на патот, окупирана од демонстранти, кои, наводно, биле поддржувачи на Моралес – соборениот претседател, кој беше протеран од војската минатата недела.

Гутиерез рече дека полицаецот бил застрелан во левиот граден кош и дека „има Библија која го спречила куршумот“.

„Тој е млад полицаец, чиј живот беше чудесно спасен. Тој беше застрелан од куршум, претпоставувам калибар 9 мм. Знам дека оружјето што се користи е украдено од боливиската полиција.

За демонстрантите се вели дека пукале од огнено оружје и користеле солзавец украден од полицијата пред неколку дена кога првпат избувнаа протестите.

Откако бил погоден со куршум, полицаецот бил испратен во градот Санта Круз за да помине медицински тестови, но ќе се врати на работа, бидејќи не бил повреден во инцидентот, според извештаите на локалните медиуми.