Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска го осуди израелскиот напад врз израелскиот камп Нусејрат во централниот дел на Појасот Газа, во кој загинаа 210 лица и рече дека предлогот за прекин на -Договорот за огнот што го претстави американскиот претседател Џо Бајден е начин да се стави крај на убиството.

Во објава на платформата Х, Борељ истакна дека „крвопролевањето мора веднаш да заврши“.

Илјадници пропалестински демонстранти се собраа на протест во Лондон

„Извештаите од Газа за уште еден масакр на цивили се ужасни. Ние го осудуваме тоа на најсилно можно изразување. Планот во три фази на американскиот претседател е патот до траен прекин на огнот и крај на убиствата“, напиша тој.

Претходно денеска, според палестинските власти во Појасот Газа, во израелското бомбардирање на кампот Нусејрат загинале 210 лица, а околу 400 се повредени.

Израелската армија (ИДФ) објави дека во операција во централниот дел на Појасот Газа спасила четворица заложници киднапирани од Хамас во октомври, пренесува Танјуг.