Во обид да го спречат ширењето на делта варијантата на коронавирусот, се повеќе региони во Австралија и големи урбани центри воведуваат строг и ограничувачки карантин за своите жители.

По Сиднеј и државата Нов Јужен Велс, од денеска под локдаун е и Бризбејн со над 2 милиони и 300 илјади жители и целата државата Квинсленд.

Овој карантин во Квинсленд се спроведува откако вчера беа детектирани 6 случаи на делта варијантата, бројка која за поголем дел од државите не е причина за загриженост, но не и за Австралија.

Сите 6 случаи се поврзани со еден средношколец кој добил позитивен тест пред 2 дена.