Тренерот на Барселона, Чави не сака да го пушти Пјер-Емерик Обамејанг да замине во друг тим.

Новинарот Фабрицио Романо објави дека Челзи е сериозно заинтересиран за трансферот на напаѓачот. Во блиска иднина, клубот сака лично да разговара за условите на договорот со фудбалерот.

Сепак, Чави смета на Африканецот и не размислува за трансфер ова лето.

Обамејанг му се приклучи на шпанскиот клуб во јануари 2022 година. На 23 натпревари за клубот, тој постигна 13 гола и една асистенција. Има важечки договор до летото 2025 година.