Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг го сподели своето мислење за можниот трансфер на напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски.

– Тој е неверојатен играч, еден од најдобрите во светот. Од него зависи неговата иднина во Барса. Секако, би сакал да играм со Левандовски во истиот тим, го цитира Де Јонг новинарот Фабрицио Романо.

Претходно се дозна дека Манчестер јунајтед е заинтересиран за трансферот на Левандовски. За Полјакот се заинтересирани и ПСЖ и Барселона.

Во сезоната 2021/22, Левандовски постигна 50 гола и направи седум асистенции на 47 натпревари за Баерн во сите натпреварувања.