Шест поротници беа избрани синоќа за поротата на судењето против поранешниот американски претседател Доналд Трамп за фалсификување деловни документи во случајот со тајните плаќања кон порно актерката Сторми Даниелс.

Изборот на 12-члена порота што ќе може да биде праведна кон екс-претседателот на Републиканската партија, продолжува.

Изборот на поротата  почна во понеделникот и може да трае најмалку седум дена. Тоа вклучува избор на 12 жители на Менхетен, област во Њујорк претежно наклонета кон демократите. Се очекува тие да бидат непристрасна порота во кривичниот процес против поранешниот претседател и републиканскиот кандидат на претстојните ноемвриски избори.