Еурофарм Пелистер го освои годинешниот ракометен Супер куп на Македонија откако вечерва го совлада Вардар со 31-22.

Вардар тргна подобро и на почетокот од натпреварот имаше предност, меѓутоа битолчани успеаја да останат во мала негатива која што на полувремето ја изедначија на 14-14.

Тимот од Битола имаше доминација и постојана висока предност во второто полувреме и со многуте одбрани на голманот Секељ успеа да дојде до убедливо водство кое ги однесе до победа.

Ова е прв трофеј за Еурофарм Пелистер со кој се прекинува долгогодишната традиција на Вардар како освојувач на Купот.

Натпреварот се одигра во СЦ „Борис Трајковски“, а правдата ја делеа Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.