Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи.

Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација.

– Целосно се опоравив по повред. Многу сум среќен што се вратив во Париз, бидејќи не сум играл на францускиот Опен цели три години. Очекувањата на публиката се високи, но ќе се обидам да ја смирам ситуацијата. Чувствувам дека турнирот ќе биде тежок, изјави Федерер.

Грен слемот „Ролан Гарос“ почнува на 26 мај.