Шефот на Формула 1 тимот Ферари, Матија Биното, рече дека на болидите ќе биде обновената електрониката пред настапот на трката од свесткиот шампионат за Големата награда на Шпанија.

Традиционално во Шпанија, повеќето тимови прават промени. Затоа, очекува подобренаи перформанси на конкурентите. Ние знаеме што треба да направиме. Ќе ја финализираме аеродинамиката и ќе инсталираме нови посилни агрегати кои ќе бидат ажурирани пред време, бидејќи овој зафат беше планиран да го направиме за трката во Канада, изјави Биното.

По четири трки во Ф1 шампионатот, возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Шарл Лекелр се на третото, односно петтото место во генералниот поредок.