Двајца Американци и по еден Грк и Русин се пласираа помеѓу четворицата најдобри на АТП Мастерс 1000 во Торонто.

Во полуфиналето ќе играат:

Данил Медведев (Русија) – Џон Изнер (САД)

Стефанос Циципас (Грција) – Рејли Опелка (САД).

Турнирот во Канада се игра за награден фонд од 2,8 милиони долари.