Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, не смета дека ВАР „игра“ според правилата. Вчера, видео-технологијата не го призна неговиот веројатно победнички гол за 3: 2 против Евертон (2: 2) во градското дерби од Премиер лигата. Во предметната ситуација беше оценето дека Садио Мане бил во одсајд малку порано во нападот.

– Мислам дека ВАР понекогаш намерно ги искривува линиите за да изгледа како офсајд. Не знам точно како го прават тоа, но го имам видено и порано. Мора да биде офсајд, сите го сакаат тоа, рече играчот за врска.

„Црвените“ побараа од Премиер лигата да ја испитаат употребата на видео технологија во овој случај и во оној со груб влез на голманот Џордан Пикфорд во нозете на Вирџил ван Дајк, што доведе до можна сериозна повреда на Холанѓанецот. Тогаш беше обележан офсајд и всушност не беше земена предвид интервенцијата на англискиот репрезентативец. Според „црвените“, ова е можен црвен картон.

Хендерсон откри дека по мечот Пикфорд изразил жалење за овој влез и го замолил да му го пренесе извинувањето на Ван Дајк.