Интер може да остане без тренерот Антонио Конте, јавуваат италијанските медиуми.

Претходно, фудбалскиот стручњак јавно го критикуваше раководството на Интер.

– Мора да се развиваме и подобриме во сите области, вклучително и надвор од теренот. Голем клуб мора да ги заштити своите играчи повеќе. Ќе разговараме за сè на крајот на сезоната. Треба да се сретнам со претседателот, а тој сега е во Кина, изјави Конте.

Со месеци голтаме ср.ње и немавме заштита. Проблем ми е што имам визија и го гледам патот по кој треба да одиме, знам што треба да правиме. Го видов пред некој ден интервју што Лусијано Спалети го даде во Интер во 2017 година. Сега е 2020 година и ништо не се смени, посочи Конте.

Според „Sky Sport Italia“, управата на клубот не е задоволна од ваквите зборови. Управителите чувствуваат дека ја покажале својата амбиција со поканување на Конте и потпишување нови играчи како што е Ромелу Лукаку. Покрај тоа, клубот смета дека е доволно толерантен кон испадите на тренерот на тренерот и ги толерираше без да се меша. Сепак, тимот не успеа да стане шампион, завршувајќи на второто место во Серија А, и беа елиминирани од Лигата на шампионите по групната фаза.

Изворот посочува дека ќе биде тешко партиите да постигнат разбирање по ова, а тренерот веројатно ќе замине по првата сезона со тимот. Само успешниот настап на тимот во Лигата на Европа може да промени нешто. На 5 август, Интер ќе игра во 1/8 финалето против Хетафе. Исто така, се соопштува дека најверојатен кандидат за тренерската позиција е Масимилијано Алегри.