Со головите на Дармијан во 17 минута и на Киеза во 43 минута и во судиското продолжение од првото полувреме, репрезентацијата на Италија води со 3:0 против Македонија.

Нашата репрезентација игра слабо, а по трите примени голови, ни останува да се надеваме дека нема да ни повотри судбината од мечот со Англија кога загубивме со 7:0. Според прикажата игра, единствена надеж во второто полувреме ќе ни биде ако Италијанците не играат како во првотот полувреме и ако се задоволат со ова водство, па одиграат рутински 45 минути.