Познатиот германски фудбалски стручњак Јирген Клинсман го сподели своето мислење за нивото на кое игра германската репрезентација во квалификациите за ЕУРО 2020.

– Тешко е да се зборува за тоа каде се наоѓа Германија во фаза меѓу големите натпреварувања. Претпоставувам дека ќе се квалификуваме на ЕП, но потребни ни се и пријателски натпревари против Аргентина, Шпанија и други силни ривали за да видиме каде сме, потенцира Клинсман.

Германските фудбалери по пет рунди во квалификациите имаат 12 бода, исто колку и Сверна Ирска и се на делба на првата позиција.