Напаѓачот на Монако, Радамел Фалкао не се најде меѓу 23. играчи повикани од страна на стручниот штаб на колумбискиот национален фудбалски тим за претстојните средби во септември.

Фалкао сака да замине во Галатасарај, но раководството на Монако бара тој да го почитува договорот кој е со важност до летото 2020 година.

Колумбијците ќе играат со Бразил на 7 септември, а со Венецуела четири дена подоцна. Двата натпревара се пријателски и ќе се играат во САД.