Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години синоќа загуби од соодветната романска селекција со 78:55. Ова е втор пораз за „црвено-жолтите“ на Фиба Челенџер турнирот во Скопје.

На првиот дуел од 2. коло, селекцијата на Словачка славеше победа над Луксембург со 67:47 за максимален ефект – две победи во два натпревари.

Двојки за денес:
Косово – Луксембург (17 часот)
Словачка – Романија (21 часот).