КОВИД 19: Без починати, 24 нови позитивни

/ 25.07.2021

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Регистрирани се 24 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078

Оздравени се 6 пациенти – нема пријавено починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

• Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.
• Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица – по 1.

• Не се регистрирани починати пациенти.

• Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови
Заболени (вкупно)
Активни случаи (вкупно)
Скопје
68806
105
Куманово
8913
32
Прилеп
8334
7
Тетово
7377
97
Битола
6311
1
Велес
5478
4
Гостивар
5204
21
Кавадарци
5156
1
Охрид
5025
6
Штип
4964
4
Струмица
4130
5
Струга
2985
4
Кочани
2796
4
Кичево
2607
8
Гевгелија
2196
1
Неготино
2184
0
Свети Николе
1526
1
Ресен
1234
0
Крива Паланка
1227
0
Радовиш
1162
1
Берово
1032
0
Делчево
974
1
Дебар
949
7
Виница
886
0
Пробиштип
789
0
Валандово
667
0
Богданци
494
0
Крушево
490
0
Демир Хисар
400
0
Демир Капија
396
0
Кратово
377
0
Македонски Брод
359
0
Пехчево
269
0
Македонска Каменица
249
0
Дојран
132
0
Вкупно
156078
310


Од истата категорија