Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 887 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 38, Куманово – 8, Велес – 6, Кавадарци – 4, Охрид, Кичево и Гевгелија – по 3, Битола, Прилеп и Штип – по 2, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 21 реинфекција.

Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Кавадарци и Прилеп – по 7, Куманово – 6, Охрид – 5, Велес и Тетово – по 3, Штип, Гостивар, Кочани и Кратово – по 2, Гевгелија, Битола, Неготино, Крива Паланка, Берово и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 887 тестови: ИЈЗ-11, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–91, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-17, Биотек 25, Систина-9, лабораторија Лаор-4, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-8, Никоб Лаб-30, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 126.

Досега во земјата се направени вкупно 2.163.701 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.323, бројот на оздравени пациенти е 332.150, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 649.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161037, Активни   349

Куманово    18186, Активни    29

Битола      17898, Активни    50

Прилеп      15460, Активни    38

Тетово      14445, Активни    6

Кавадарци   12063, Активни    27

Велес 10780, Активни    20

Охрид 10296, Активни    19

Гостивар    10273, Активни    2

Струмица    8774, Активни     8

Штип  8740, Активни     21

Кичево      6067, Активни     6

Кочани      5545, Активни     5

Струга      5173, Активни     2

Гевгелија   4873, Активни     8

Неготино    4132, Активни     5

Ресен 3023, Активни     15

Радовиш     2833, Активни     7

Свети Николе      2793, Активни     0

Крива Паланка     2659, Активни     5

Делчево     2182, Активни     9

Берово      1872, Активни     2

Дебар 1812, Активни     1

Валандово   1600, Активни     1

Виница      1477, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1119, Активни     3

Богданци    1100, Активни     0

Крушево     1037, Активни     7

Демир Хисар 927, Активни      2

Македонски Брод   798, Активни      2

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     518, Активни      0

Дојран      370, Активни      0