Во последните 24 часа од Ковид 19 починати се починати се 13 лица: четири пациенти од Скопје (78, 66, 71 и 68г), четири од Прилеп (80, 57, 80 и 50г), еден пациент од Велес (74г), еден од Охрид (67г), еден од Кавадарци (62г), еден од Пробиштип (72г) и еден пациент од Неготино (78г).

Пациентите се починати во болнички услови.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-8, Штип-2, Прилеп-13, Тетово-3, Струга-1, Битола-1, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-1, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-6, Виница-3, Свети Николе-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 539 оздравени пациенти од: Скопје-283, Куманово-18, Штип-3, Прилеп-36, Тетово-7,  Струга-31, Велес-7, Битола-17,  Охрид-50, Кавадарци-25, Гостивар-9, Гевгелија-6, Струмица-6, Крива Паланка-3, Кочани-10, Пробиштип-2, Берово-4, Валандово-2, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-5, Неготино-11.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86597, бројката на оздравени пациенти е 67992, на починати е 2635, а бројот на активни случаи изнесува 15970. Од вчерашната статистика се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37515, активни 9794

• Куманово 4890, активни 466

• Дебар 683, активни 136

• Штип 3382, активни 183

• Прилеп 4383, активни 357

• Тетово 4875, активни 693

• Струга 2094, активни 204

• Велес 2868, активни 382

• Битола 3113, активни 376

• Охрид 2564, активни 399

• Кавадарци 2289, активни 478

• Гостивар 3455, активни 424

• Гевгелија 1217, активни 212 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 208 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2390, активни 432

• Крива Паланка 676, активни 102

• Радовиш 649, активни 74

• Крушево 174, активни 23

• Кочани 1656, активни 164

• Пробиштип 462, активни 31

• Демир Хисар 238, активни 29

• Македонски Брод 230, активни 13

• Пехчево 165, активни 22

• Берово 543, активни 64

• Валандово 319, активни 32

• Виница 466, активни 65

• Делчево 683, активни 204 (187 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 201, активни 14

• Свети Николе 1052, активни 65

• Кичево 1612, активни 174

• Ресен 669, активни 114

• Неготино 1084, активни 244 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 918 теста се преку: ИЈЗ-168, ЦЈЗ Скопје-83,  Авицена-0, Биотек-94, МАНУ -72,  Жан Митрев (Филип Втори)-208, Систина со PCR метода -243, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-1, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -49, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид -19.