Sвездата на Барселона, Лионел Меси сега е единствен лидер во пласманот во Ла Лига, откако во синоќешната победа од 5:2 над Мајорка постигна три гола.

Со овој „хет трик“, Аргентинецот веќе постигна три или повеќе голови 35 пати, за еден повеќе од Кристијано Роналдо, кој веќе е во Јувентус.

Португалецот забележа три или повеќе голови во своите девет сезони во Мадрид, откако има пет против Севиља, а никој друг не може да се пофали со вакво индивидуално достигнување.

Меси постигна 35 „хет-трика“ на 462 меча, додека на Роналдо му требаа 288, за да реализира 34.