Атлетико Мадрид обезбеди убава предност од два гола разлика по првиот осминафинален дуел од пресметката со Јувентус. Шпанците до триумфот стигнаа со погодоците на Хименез и Годин во последните петнаесетина минути од натпреварот во Мадрид.

Победа во финишот обезбеди и фаворитот Манчестер сити во пресметката со Шалке, откако домаќините преку успешно реализирани два пенала по првото полувреме водеа со 2:1.

Резултати:
Атлетико Мадрид – Јувентус 2:0
Шалке – Манчестер сити 2:3.

Реваншите се закажани за 12 март во Торино и Манчестер.

На другите првио дуели од осминафиналето во елитното фудбалско натпреварување постигнати се следниве резултати:
Манчестер јунајтед – ПСЖ 0:2
Рома – Порто 2:1
Тотенхем – Борусија Дортмунд 3:0
Ајакс – Реал Мадрид 1:2
Олимпик Лион – Барселона 0:0
Ливерпул Баерн Минхен 0:0