Навивач предизвика масовен судир на познатата велосипедска трка Тур Д’Франс откако излезе со транспарент на патеката каде што минуваа велосипедистите, пренесува скопска Република.

На првата фаза од трката се случи голем инцидент, откако еден возач удри во навивачот со транспарент, а потоа врз него паднаа повеќе од половина останати учесници во престижното натпреварување.