Милан одлучи да го врати Тимуе Бакајоко во Челзи по крајот на сезоната, пренесе „Спорт Медијасет“.

Играчот од средниот ред беше казнет со 90.000 евра од клубот, бидејќи задоцни еден час за денешниот тим. Однесувањето на Французинот во текот на изминатите неколку недели го навело раководството на Милан да се предомисли во однос на активирање на клаузулата за откуп на играчот од 35 милиони евра.

На крајот изгледа дека минимални се шансите Милан да го задржи Бакајоко ако тимот успее да се квалификува во Топ 4 и обезбеди квота за настап во ЛШ следната сезона.