Во текот на изминатото деноноќие на територијата на РС Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци, соопшти МВР.

Полицијата апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.