Одбранбениот фудбалер на Наполи, Калиду Кулибали сака да продолжи да игра во италијанскиот тим. Триесетгодишниот Сенегалец нема намера да ги напушти Наполитанците.

Според „Кикер“ Кулибали е подготвен да прифати намалување на платата за да остане во Наполи. Тој сака да стане капитен на тимот и да ја заврши кариерата во сегашниот негов клуб.

Актуелниот договор на Кулибали истекува во јуни 2023 година. За фудбалерот се заинтересирани Барселона и Севиља.

Во сезоната 2021/22, дефанзивецот забележа 34 настапи во сите натпреварувања, постигна три гола и давајќи три асистенции.