Во својот производствен комплекс во Њу Орлеанс, Луизијана, НАСА викендов ја претстави својата нова ракета која 2024 година ќе треба да изврши превоз на човечки екипаж на Месечината.

Администраторот на американската Национална воздушно-вселенска администрација, Џим Брајденстин го претстави леталото како нивната најмоќна ракета досега.

Таа е дел од проектот Артемис кој првично својата мисија на Месечината ја проектираше за оваа 2019 година, па таа двапати се одложуваше.