Американскиот спортски порталот „Pickwise“ состави список на најомразени спортисти во светот во текот на изминатата година.

Леброн Џејмс, кошаркар на Лос Анџелес лејкерс е на врвот на листата, откако во текот на последните 12 месеци доби над 122 000 негативни коментари на социјалните мрежи.

На второто место е фудбалерот на Англија и Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд – 32.328 навредливи забелешки. Заокружувајќи ги најдобрите тројца е Том Брејди од американскиот фудбал – 28.151 негативни критики.

Листа на првите десет:
1. Леброн Џејмс (кошарка) – 122 568 навредливи коментари
2. Маркус Рашфорд (фудбал) – 32 328
3. Том Брејди (американски фудбал) – 28 151
4. Кевин Дурант (кошарка) – 24 370
5. Буба Валас (автомобилизам) – 21 750
6. Демиен Лилард (кошарка) – 20 904
7. Тревор Бауер (бејзбол) – 14 083
8. Кристијано Роналдо (фудбал) – 11 757
9. Стеф Кари (кошарка) – 11 203
10. Месут Озил (фудбал) – 11 192.