Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел не планира да гради населби во Појасот Газа откако ќе заврши војната таму, пренесе ДПА.

– Раселувањето на Газа … никогаш не беше на маса. Некои од моите гласачи не се задоволни поради тоа, но тоа е мојата позиција, рече Нетанјаху во интервју за американската телевизија Си-Ен-Ен.

Неколку од десничарските националистички министри во коалицијата на Нетанјаху постојано се изјаснуваат за населување на Појасот Газа со еврејски доселеници. Министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир вчера изјави дека и самиот би сакал да живее таму.

– Штом ќе биде поразена палестинската милитантна организација Хамас, мора да се постигне одржлива демилитаризација на Појасот Газа, изјави Нетанјаху за Си-Ен-Ен, додавајќи дека „единствената сила што може да го спречи повторното оживување на тероризмот во догледна иднина е Израел“.

– Во исто време сакаме, сакам, цивилна администрација што ќе ја водат жители на Газа кои не се ниту Хамас, ниту се посветени на наше уништување, додаде израелскиот премиер.

Бени Ганц, член на воениот кабинет на Израел, во саботата рече дека тој и другите членови на неговата централнодесничарска партија Национална унија ќе ја напуштат владата на Нетанјаху доколку тој не претстави план за повоениот поредок во Појасот Газа до 8 јуни.