Нетпрес: Упатени закани кон асистент на претседателот на ДИК, „Главата на мајка ти може да летне далеку“

/ 29.09.2018

Нетпрес дознава дека веќе се документирани првите притисоци врз одредени членови во стручните служби на Државната изборна комисија (ДИК).

-Лице коешто е ангажирано во кабинетот на Претседателот во текот на вчерашниот ден пријавило во полиција дека на Фејсбук добило директни закани по безбедноста додека била на работа во Комисијата. Во испратената порака стоело „ќе осетиш молив во око. Лоши работи ќе се случуваат од петок до сабота. сокриј се во епрувета. Главата на мајка ти може да летне далеку“., пишува порталот.

Освен ангажманот во ДИК, оштетената е советник и во Општина Куманово. Случајот е пријавен во кумановската полиција и отворена е истрага за „Загрозување на сигурноста“ по член 144 од Кривичниот закон на Република Македонија, стои во текстот на Нетпрес.

Засега нема податоци дали заканувачот е пронајден и приведен.


Од истата категорија