Овој зеленчук може да се консумира во текот на целата година. Бамјата може да се јаде варена, пржен или конзервирана.
Содржи 7,6 грама јаглени хидрати, 80 микрограми фолна киселина, 2 грама протеини, 3 грама диетални влакна, 21 мг витамин Ц и 60 милиграми магнезиум и многу малку калории.

Корисни ефекти

Ја намалува апсорпцијата на гликозата од храната
Спречува камења во бубрезите
Контролира дијабетес
Го намалува холестеролот
Ја подобрува јачината на имунитетот
Олеснува астма

Рецепт:

Ставете ja во чаша и истурете млака вода и оставете да отстои преку ноќ. Консумирајте ја половина час пред појадокот.

Овој рецепт ќе го контролира нивото на шеќер во крвта и ќе го подобри целокупното здравје.