Глин Симонс (70) од САД речиси половина век бил невин во затвор за убиство во 1974 година. Симонс беше затворен 48 години, што е најдолгата казна што невин човек ја отслужил во САД, пишува Би-Би-Си.

Окружната судијка во Оклахома, Ејми Палубо, неделава го прогласи Симонс за невин. Во пресудата се наведува дека врз основа на јасни и убедливи докази, судот утврдил дека тој не го сторил делото за кое бил осуден и затворен.

Симонс одлежа 48 години, еден месец и 18 дена затвор за убиство на Каролин Сју Роџерс за време на грабеж на продавница за алкохол во предградието на Оклахома Сити. Според Националниот регистар за помилување, Симонс е со „најдолг затворски стаж“ кој бил ослободен.

Симонс имал 22 години кога тој и другиот обвинет Дон Робертс беа осудени на смрт во 1975 година. Казните подоцна беа намалени на доживотен затвор поради пресудите на американскиот Врховен суд за смртна казна.

Симонс рекол дека во моментот на убиството бил во неговата родна држава Луизијана. Окружниот суд му ја укина казната во јули оваа година, откако утврди дека обвинителите не ги предале сите докази на адвокатите на одбраната, вклучително и дека сведок идентификувал други осомничени.

Симонс и Робертс беа делумно осудени поради сведочењето на тинејџер кој бил застрелан во задниот дел од главата. Тинејџерот при полициското идентификување на сторителот покажал кон уште неколку мажи. Робертс беше пуштен на условна слобода во 2008 година.

Погрешно осудените лица кои отслужуваат време во Оклахома имаат право на компензација до 175.000 долари. Симонс моментално се бори со рак на црниот дроб. Илјадници долари се собрани преку GoFundMe за покривање на неговите трошоци за живот и хемотерапија.

Фото: Х