Најмалку 22 лица се повредени, меѓу кои и девет деца во невремето со грмотевици за време на невремето што го зафати градот Либерец во Чешка.

Повеќето од повредените се пронајдени како лежат во бессознание, објави австриски Krone Zeitung.

Повредени се деца на возраст од две до 16 години. Никој од нив не се здобил со изгореници, а повредените се префрлени во блиските болници.

Несреќата се случила на детски фестивал во замок. Службите за итни случаи интервенирале брзо. Неколку деца се префрлени со хеликоптер во болница во прашкиот ринг.

„За време на невремето гром удри во дрво. Неколку луѓе побараа засолниште од дождот под ова дрво“, изјавила портпаролката на полицијата.

Силно невреме ги погоди планинските делови на Чешка. Се излеаја бројни реки, а најтешко беше погоден градот Пилсен. Локалната администрација ги повика граѓаните да не излегуваат надвор освен ако е апсолутно неопходно.