Во вечерашното гстување на ТВ Алфа, Александар Николски од ВМРО-ДПМНе изјави дека концептот на СДСМ е д се обидат да протнат нешто, а ако не успеат, с еповлекуваат, но никој од нивниот тесен круг луѓе не паѓа:

-Пробаа со законот за марихуана, па го повлекоа, пробаа со реформа во образование, Мила Царовска е прва која ќе одговара по падот на владата. Во прво и четврто има дигитални учебници, ама нема закон, затоа ќе одговара, ќе оди во затвор. Спремни се да се повлечат од проект и да не ги чепнат луѓето од најтесниот круг. Така што овде оставки нема да има. Нив им треба да превеслаат уште шест работни дена, потоа Собранието не заседава почнува кампања. Очекувам овие денови да сечат ленти, да ветуваат проекти, вработувања, но не им поминува тоа веќе, рече Николоски.

Во случајот со Рашковски, контролата во судството и обвинителството им измрда, тогаш се пресметуваа со Шекеринска и системот почна да работи без притисок и се реализираше истрага за аферите на Рашковски, Леонардо, со хеликоптерите и сега и тој е дел од кругот и непријатно е да проговори. Не ме чуди ова што се случуваа, лица што треба да се затворени шетаат слободно. Тоа ќе се смени по промена на власта, рече Николоски.

Тој укажа дека Рашковски беше генерален секретар на Влада и тој оперативно ги води работите, како и дека ги зголемил средствата до три пати повеќе што се за генералниот секретаријат.

„Рашковски влијаел на истрага, сведоци, а нема потреба да бега зошто се чувствува сигурен со Заев“, вели Николоски.

Според него јасно е дека има целосна партизација на системот затоа за Камчев има секакви детали, ама за тоа што Рашковски се шета слободен не знаат ништо надлежните.

Николоски се осврна дека многумина се под политички прогон, им се уништуваат семејствата, ги бркаат од работа.

„И тие за да се бранат земаат кредити за да имаат адвокати. Има 3.000 лица под прогон само заради желбата на Заев да се одмаздува“, вели Николоски.