Австралијанката Каролин Харк е претприемач и промотор на здрав начин на живот, која го привлече вниманието на медиумите со својот брилијантен изглед во осумдесеттата деценија од својот живот.

Иако многумина ја сметаат за многу помлада, таа во јули наполни 71 година и вели дека тајната за нејзиниот добар изглед лежи во тоа што со децении не консумира шеќер.


На оваа поранешна голема љубителка на благо, пред 40 години и бил дијагностициран дијабетес и била принудена да се откаже од рафиниран шеќер и слатки. Иако на почетокот тоа и била тешка задача, тоа многу брзо се покажало како животна одлука, која покрај подобрување на нејзиното здравје, влијаела и на нејзиниот приватен живот и кариера. Денес, таа е една од главните промотори за здрав живот во Австралија и истакнат поборник за „живот без шеќер“.

Таа е сопственик на страницата „SweetLife“ која промовира производи без шеќер, а исто така е автор на готвачи кои промовираат десерти кои ви овозможуваат да уживате во слатка ужина без да се грижите премногу за внесот на потенцијално штетни материи.


Каролин смета дека одлуката да се откаже од шеќерот е „виновникот“ за нејзиниот одличен изглед во 70-тите години. Таа има складно и витко тело, а во споредба со повеќето нејзини врснички, не се срами да облече бикини. Таа често носи и предизвикувачка облека што многумина ја сметаат за несоодветна за нејзината возраст. Сепак, оваа дама посочува дека едноставно ужива во животот во потполност. Таа искрено верува дека ако жената сака да изгледа апсолутно најдобро, тогаш таа навистина треба да вложи напор и да се фокусира на својата исхрана и својот вкупен поглед кон животот.

Тој верува дека две работи се клучни за добриот изглед: оптимизам и избегнување на шеќер. „Никогаш не одам во кревет без да ја отстранам шминката, особено е важна хидратацијата на кожата околу очите и вратот. Секој ден ставам крема за сончање под мојата шминка и никогаш не се изложувам на сонцето. Јас сум многу свесна за неговите штетни ефекти и на само 30-годишна возраст, ми предизвика мал тумор на носот, кој за среќа беше успешно отстранет “, се сеќава таа.

Оваа баба на четири внуци е многу среќна поради комплиментите што ги добива на сметка на својот изглед и им кажува на сите дека почетокот на каква било физичка промена треба да се бара ви промена на исхраната.