Над Кабул синоќа имаше голем огномет по повод првата годишнина од повлекувањето на американските војници од Авганистан, ден кој талибанците го слават како „Ден на слободата“.

Повлекувањето, кое заврши една минута пред полноќ по локално време на 30 август 2021 година, следуваше откако талибанците ја преземаа земјата.

Талибанците водеа 20-годишен бунт против силите предводени од САД кои го нападнаа Авганистан во октомври 2001 година, по нападите на 11 септември врз Њујорк и Вашингтон од страна на припадници на Ал Каеда.

Огнометот беше проследен со интензивен славенички оган од воздух во многу области на Кабул, јавија светските агенции.

Според авганистанското Министерство за труд, талибанската влада го прогласи денот за државен празник.

Шефот на американската централна команда рече дека имало „многу скршени срца“ на денот кога американската војска се повлекла.

Со оглед на тоа што не успеаја да предвидат дека талибанците толку брзо ќе победат и ќе ја вратат контролата над Кабул, Вашингтон и неговите сојузници во НАТО беа принудени веднаш да се повлечат.

САД го завршија своето воено повлекување од Авганистан по хаотичното заминување при што загинаа 13 американски војници и остави зад себе илјадници Авганистанци и стотици Американци кои сè уште се обидуваат да побегнат од талибанските власти.

Талибанците сега се соочуваат со бунт предводен од авганистанскиот огранок на милитантната група Исламска држава.