Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одби да одговори на прашањата за евентуално затворање на границите на Русија за да се спречи бегството на воено способни мажи, откако беше најавена делумна мобилизација за потреби за војната во Украина.

Билетите за летовите од Русија денеска брзо се распродадоа, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди итна мобилизација на 300.000 резервисти.

Песков изјави дека руската влада „многу наскоро“ ќе објави кои категории граѓани ќе бидат ослободени од мобилизација на резервисти со воено искуство за да служат во Украина.