Израелските сили денеска влегоа подлабоко во бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Газа, изјавија локалните жители, додавајќи дека во израелските воздушни напади загинале најмалку пет лица во јужниот град Рафа.

Симултаните израелски напади на северните и јужните рабови на Појасот Газа овој месец предизвикаа нов егзодус на стотици илјади жители во енклавата и значително ја намалија испораката на хуманитарна помош, а со тоа го зголемија ризикот од глад за населението.

Во Џабалија, бегалски камп изграден за цивили кои побегнале пред 75 години, израелската армија употребила булдожери за да ги отстрани продавниците и другите згради во близина на локалниот пазар, велат жителите.

Израел објави дека се вратил во тој камп, за кој пред неколку месеци соопшти дека е ослободен од борците на Хамас, со цел, како што тврди израелската армија, да ја спречи милитантната група да се прегрупира таму.

Здравствените власти и итните служби објавија дека десетици тела се наоѓаат под урнатините на куќите во Џабалија, но дека спасувачите не можат да пристапат до нив. „Израел урива камп врз главите на луѓето, бомбардирањето не престанува, а светот бара повеќе храна да влезе во Газа. Сакаме да спасиме животи, а не дополнителна храна“, рече Абу Ел-Насер, жител на Џабалија кој побегна во градот Газа.

Во израелската офанзива на Појасот Газа загинаа повеќе од 35.000 Палестинци, тврдат локалните власти, додавајќи дека се трага по уште најмалку десет илјади затворени под уништените згради.