По пауза од пет години првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ повторно го освои Ролан Гарос.
Финалето се играше во пет сета. Стефанос Циципас поведе со 2-0, но не го издржа притисокот од поискусниот Ѓоковиќ и му дозволи три сета во низа (6-7/6, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4).

Ова е втора титула во Париз за Србинот, кој претходно беше најдобар во 2016 година.