Сторми Даниелс ја повика Меланија Трамп да го напушти сопругот Доналд Трамп по 19 години брак.

Сторми Даниелс ја повика Меланија Трамп да го напушти сопругот Доналд Трамп – по 19 години брак – откако поранешниот американски претседател беше прогласен за виновен на судење во врска со парите што ѝ ги дал на порно актерката за да молчи за нивната врска, објави Хафингтон пост.

Дали треба да го остави порно актерката во интервју за Daily Mirror.

„Да“, одговори Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд.

„Врз која основа?“, следеше прашањето.

„Затоа што е осуден престапник“, одговори Сторми.

„Затоа што беше докажано дека е насилна личност. Прогласен е одговорен за напад“, додаде таа, мислејќи на поротата која го прогласи Трамп за одговорен за сексуален напад минатата година, откако писателот Е. Џин Керол го обвини дека ја силувал во стоковна куќа во Њујорк во 1990-тите.

Трамп е „портокалова дамка што ќе ја има на мене многу долго“, се пожали Даниелс во едно долго интервју.

Поротата минатата недела го прогласи Доналд Трамп, наводниот републикански претседателски кандидат, виновен по сите 34 кривични дела за фалсификување деловни документи во обид да ги прикрие плаќањата на Даниелс пред изборите во 2016 година.

Трамп се обиде да ја замолчи Даниелс поради наводната сексуална средба меѓу двајцата во 2006 година, иако тој беше во брак со Меланија.

За време на судењето, поранешниот адвокат и посредник на Трамп, Мајкл Коен, сведочеше дека поранешниот американски претседател бил загрижен дека објавувањето на вестите за Даниелс може да биде „катастрофа“ за неговата кампања во 2016 година.

Но, кога Коен го прашал тогашниот републикански кандидат како би можела да реагира неговата сопруга Меланија Трамп, тој наводно одговорил: „Не грижете се. Што мислите, колку долго ќе бидам на пазарот? Не долго“.

Трамп ќе биде осуден на 11 јули, четири дена пред Националната конвенција на Републиканците.