Селекцијата на Украина по 33 минути игра има убедлива предност против Македонија со 2-0.

Украина поведе во мечот со Македонија со 1-0 кој се игра во рамки на 2. коло од групата Ц на ЕП 2020.

Во 28 минута преку Јармоленко Украина имаше одлична шанса, но Димитриевски интервенираше. Но бадијала, по корнерот истиот играч остана сам на втора статива и ја затресе нашата мрежа за предност на Украина од 1-0.

Се играше 33 минута кога Јермечук избега една офсајд замка на нашите и реализираше за 2-0.

Подоцна Пандев постигна гол за нашата репрезентација, но погодокот беше поништен поради неспорен офсајд.