Откако се чинеше дека преговорите со Наполи за Аркадиуш Милик се најдоа во ќорсокак, Рома се сврте кон друг централен напаѓач.

Според новинарот Џанлука Ди Марцио, „волците“ стапиле во преговори со Реал Мадрид за Борха Мајорал. Неговиот договор со „белите“ е во неговата последна година и сега се чини дека е совршено време за трансфер.

Дваесет и три-годишниот Мајорал е дете на Реал, но во последните неколку сезони беше позајмуван во Волфсбург и Леванте. Нема индиции дека тој би играл важна улога во составот на Зинедин Зидан за време на кампањата, што веројатно ќе го наведе да си замине.

Шпанецот беше во плановите и на другиот римски клуб – Лацио, но на крајот „орлите“ земаа друг напаѓач.