Потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски, на Фејсбук објави дека нема против тоа обвинтелството да ја истражи нејзината улога во невладината организација на Бојан Јовановски односно Боки 13, кој сега е во притвор.

– Да не ги оставам во грижи оние од ВМРО-ДПМНЕ кои здушно ме прозиваат на пресови, деновиве, пред утрешната скара, продолжен викенд или излив на „патриотизам“ за празникот 2 Август – Илинден… Добро сум, ич да не се секирате! Немам ништо против (напротив!), ОЈО за организиран криминал и корупција да испита каква е мојата почесна функција во навладината организација на Бојан Јовановски (Боки 13). Стојам на располагање да им појаснам се што ги интересира, или за се што имаат дилема, напиша Ременски на Фејсбук.

Таа во продолжение на статусот на нејзиниот профил пишува:

– Секое ставање на моето почесно членство во невладина организација во контекст на актуелниот случај „Рекет“ е очајнички обид на „државнички поставената опозиција“ да фрли партиска боја на случајот кој треба/мора да добие разрешница, без навивање од партиски трибини и трибуни. Со име и презиме стојам зад сите мои постапки кои се позитивни, одговорни и законити, до степен што многу често (до ден денес) пречеле на многумина. Политичката култура и етиката не ми дозволува да делам лични квалификации, лекции за добро однесување и одговорност за дифамацијата, хибридната етика и субверзивната пропаганда. Тие лекции ќе добијат друга форма, пак со име и презиме. До следниот прес, нека го истражат и моето почесно членство во Независниот синдикат на полицијата… и таму зборувам и имам слики, напиша Ременски.

Таа на крај и го честита Втори август – Илинден.