Русија забележа рекорден број заразени и починати во еден ден

/ 14.10.2021

Во истиот период се регистрирани и 31.299 нови случаи на Ковид-19, највеќе од почетокот на пандемијата.

Кремљ за се поголемиот број на смртни случаи ја обвинува бавната кампања за вакцинирање и апелира до сите луѓе да се вакцинираат. Вакцинирањето се спроведува бавно, а многу Руси имаа недоверба во власта и страв од новите медицински производи.

Податоците регистрирани во четврток значат дека Русија првпат службено пријавила повеќе од 30.000 случаи во еден ден.

Околу третина од жителите-43 милиони, се вакцинирани, изјавил во вторникот премиерот Михаил Мишустин.

Русија за брзо време ја разви и пушти во употреба својата вакцина Спутник V кога пандемијата изби минатата година и од тогаш во оваа земја се одобрени за употреба четири вакцини.


Од истата категорија