Тринаесет починати лица од Ковид 19 и 421 позитивни од 2 900 тестови или скок на 14,5 проценти, е денешниот 24 часовен биланс во борбата со корона вирусот.

Позитивните случаи се во:

Скопје – 211, Куманово – 32, Штип – 26, Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6, Свети Николе – 5, Гостивар – 4, Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3, Кратово и Богданци – по 2, Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.

Регистрирани сe 395 оздравени пациенти од: Скопје – 220,Куманово – 31, Струмица – 20, Охрид и Тетово – по 14, Кочани – 12, Битола – 10, Штип, Велес и Кавадарци – по 9, Кратово – 7, Кичево – 6, Гевгелија и Крива Паланка – по 5, Гостивар и Пробиштип – по 4, Прилеп и Богданци – по 3, Неготино и Пехчево – по 2, Берово, Демир Хисар, Ресен, Валандово, Струга и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 3 од Скопје (86г, 74г, 69г) и по едно починато лице од Кратово (88г), Велес (75г), Виница (66г), Куманово (64г) и Охрид (61г) Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 06.09.2021 до 28.09.2021 година. Регистрирани се 3 починати лица од Скопје и по едно починато лице од Гевгелија и Битола, на возраст од 67 до 94 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Направени се 2.900 тестови преку: ИЈЗ-278, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–38, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-26, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–156,Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-135, Биотек-98, Систина-61, лабораторија Лаор-98, Синлаб-13, Ремедика-23, Плодност–16, Генеа-6, Никоб лаб-220, ВФВ Медикал-28, Ели Медика-24, Ројал Медика –4, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362.

Досега во земјата се направени вкупно 1.333.204 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963бројката на оздравени пациенти е 182.473, на починати е 6.888, а бројот на активни случаи изнесува 6.602.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 85553 3308
Куманово 11779 543
Тетово 10891 170
Прилеп 9183 193
Гостивар 7985 65
Битола 7214 190
Велес 6465 304
Кавадарци 6061 162
Охрид 6053 206
Штип 5899 212
Струмица 5822 185
Кичево 4029 131
Струга 3810 60
Кочани 3375 129
Гевгелија 2468 63
Неготино 2332 22
Свети Николе 1947 95
Радовиш 1556 60
Ресен 1547 44
Крива Паланка 1514 121
Дебар 1451 22
Берово 1217 14
Делчево 1127 41
Виница 1062 45
Пробиштип 944 34
Валандово 833 18
Кратово 612 50
Богданци 564 17
Крушево 536 13
Македонски Брод 476 11
Демир Хисар 461 32
Демир Капија 410 1
Македонска Каменица 332 40
Пехчево 315 0
Дојран 140 1
Вкупно 195963 6602

Kовид состојба 14.10.2021 (податоците се заклучно со 13.10.2021)

Новозаразени: 421

Тестирани: 2.900

Оздравени: 395

Починати: 13

Вкупно дијагностицирани: 195.963

Вкупно оздравени: 182.473

Вкупно починати: 6.888

Активни случаи: 6.602