Во дуел со кој се комплетира 28 коло од Италијанското фудбалско првенство, Интер синоќа ја победи Парма на гостински терен со 2:1.

„Неро-азурите“ до трите бода стигнаа со два гола постигнати во последните десет минути преку Стефан де Фрај и Алесандро Бастони. Стрелец на погодокот за Парма беше Жервињо.

Парма со 39 бода го зазема осмото место на табелата, додека Интер е трет со 61 бод. Тимот од Милано заостанува осум бода зад лидерот Јувентус.