Неколку севернокорејски војници се повредени во експлозија на нагазна мина во близина на силно утврдената граница со Југот, јавија севернокорејските медиуми, цитирајќи го Здружениот Генералштабот на Сеул.

-Севернокорејската војска претрпе повеќекратни жртви поради експлозија на мина за време на работа, се вели во соопштението, без да се наведат дополнителни детали.

Границата меѓу двете земји е силно минирана.

фото: МИА архива