Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја додаде израелската војска на глобалната листа на оние кои ги кршат правата на децата, изјави израелскиот амбасадор во ОН Гилад Ердан, нарекувајќи ја одлуката „срамна“.

Ердан рече дека за таа одлука денеска бил официјално информиран. Глобалната листа е вклучена во извештајот за децата во вооружени конфликти што треба да биде доставен до Советот за безбедност на ОН на 14 јуни.

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац рече дека одлуката ќе влијае на односите на Израел со ОН. „Крајно сум шокиран и огорчен од срамната одлука на генералниот секретар“, рече Ердан.

„Израелската армија е најморалната армија во светот и оваа неморална одлука само ќе им помогне на терористите и ќе го награди Хамас“, додаде тој.

Портпаролот на палестинскиот претседател оцени дека одлуката израелската армија да се стави на глобалната листа на страни кои ги кршат правата на децата е „чекор кон барањето на Израел да одговара за неговите злосторства“.

Портпаролот на Гутереш Стефан Дујарик одби да ја коментира одлуката. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека ОН „се ставиле на црната листа на историјата со тоа што им се придружиле на оние кои ги поддржуваат убијците на Хамас“.

Не е познато за што конкретно е обвинета израелската армија.