Фудбалерот од средниот ред на Арсенал, Вилијан е блиску до приклучување кон Коринтијанс, објави на Твитер новинарот Николо Шира.

Според изворот, страните се договориле за договор до 2023 година. Во моментов, играчот разговара за последните детали од договорот со клубот.

Неодамна беше објавено дека Арсенал е подготвен бесплатно да го пушти играчот за да заштеди на неговата плата.

Минатата сезона, 32-годишниот Бразилец одигра 37 натпревари, на кои постигна еден гол и оствари седум асистенции.

Актуелниот договор на Вилијан со клубот од Лондон истекува во 2023 година.