Поранешниот НБА кошаркар, а сега експертот на „ЕСПН“, Џејлен Роуз, смета дека Филаделфија не треба да тргува со Бен Симонс овој трансфер прозорец.

Според Роуз, пазарната вредност на 25-годишниот Австралиец сега е премногу ниска.

– По она што се случи со Бен во плејофот и ова лето, Филаделфија не треба да го тргува во моментов – не е реално да се добие достоен играч, достоен надомест за Бен. Симонс треба да започне да тренира како дел од тимот и да направи нешто за да додаде вредност. Покрај тоа, кога потпишувате нов договор со Џоел Ембид, сигурен сум дека разговаравте со ѕвездата на клубот и за иднината на Бен Симонс. Го враќате Симонс на тренинг кампот, ја започнувате сезоната со него и се надевате дека ќе игра многу добро како и минатата сезона, кога беше кандидат за најдобар дефанзивен играч и скоро редовно доаѓаше до трипл-дабл. Кога вредноста на Симонс повторно ќе порасне, веќе може да се обидете да го размените за добра компензација, истакна Роуз.

Симонс е во Филаделфија од 2016 година кога беше избран како прв пик на драфтот.