Фудбалерот на Ливерпул, Садио Мане е прогласен за најдобар играч на Суперкупот на УЕФА.

Сенегалецот синоќа во Истанбул против Челзи постигна два гола, еден во основниот дел, еден во дополнителните 30 минути.

Мане не доби шанса во пенал-серијата која на крајот беше среќна за неговиот тим.